Profilaktyka

Profilaktyka- badanie wzroku      Trzydziestego kwietnia zostało przeprowadzone przesiewowe komputerowe badanie wzroku wśród uczniów i pracowników naszego Zespołu Szkół.
Badania miały na celu wykrycie takich wad jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz wszelkiego typu astygmatyzm.
Badanie zostało przeprowadzone przez Ogólnopolskie Centrum Profilaktyki Zdrowotno - Medycznej A & BI Consulting Arkadiusz Borkiewicz, zajmujące się objazdową profilaktyką medyczną w zakresie przeprowadzania przesiewowych komputerowych badań wzroku. Uczniowie i pracownicy zostali przebadani metodą całkowicie bezpieczną dla organizmu- bez użycia atropiny. Dzięki diagnostyce zostało wykrytych wiele wad wzroku, których rozpoznanie umożliwiło rozpoczęcie leczenia.
Wczesne wykrycie wad wzroku ma szczególne znaczenie u dzieci. Zastosowanie właściwego leczenia często procentuje lepszymi wynikami w nauce. Badania przeprowadzone w naszym Zespole Szkół miały na celu ułatwienie rodzicom kontroli nad stanem zdrowia ich dzieci.


NASZA SZKOŁA PROMUJE ZDROWY STYL ŻYCIA

      Aktywność ruchowa to podstawowy element zdrowego stylu życia. Wpływa korzystnie na organizm człowieka, pozwala zachować dobrą sprawność i kondycję, zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, działa pozytywnie na psychikę. Jest ważna na każdym etapie życia ludzkiego.
      Mając na względzie konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej wśród naszych uczniów, rodziców i nauczycieli, nasza szkoła podejmuje liczne działania w tym zakresie. Dajemy możliwość uczestniczenia w różnych formach aktywności ruchowej, zarówno organizowanych w szkole, jak i poza nią.
      Od kilku lat współpracujemy z Fitness Klubem Formula w Piekarach Śląskich. Łączy nas wspólny cel: promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzięki panu Krzysztofowi Richterowi właścicielowi tego klubu nasi uczniowie w ciągu całego roku szkolnego, bezpłatnie uczestniczą w zajęciach na siłowni, korzystając z profesjonalnego sprzętu treningowego.
      Otrzymaliśmy również bezpłatne wejścia na zajęcia do Fitness Klubu Formula dla wszystkich nauczycieli, pracowników i rodziców naszych uczniów.


      Ruch, sport, fitness, zdrowe odżywianie to zdrowy styl życia, do którego nasza szkoła wszystkich zachęca.


      Tematyka związana z promocją zdrowego trybu życia kontynuowana była również w ramach konferencji szkoleniowej. Piętnastego kwietnia rada pedagogiczna uczestniczyła w spotkaniu zatytułowanym „Otyłość u dzieci i młodzieży od przyczyn do konsekwencji”. Szkolenie prowadził dr n. med. Paweł Matusik, pracownik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W przystępny sposób został przedstawiony problem otyłości, jej przyczyn, konsekwencji i zapobiegania. Pan doktor zwrócił uwagę na rolę dorosłych, w szczególności rodziców i nauczycieli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Takie pozytywne wzorce mogą być realizowane poprzez ograniczanie oglądania reklam promujących niezdrową żywność, blokowanie dostępności do „żywieniowych śmieci” np. w sklepikach szkolnych oraz dbanie o zapewnienie dostatecznej dawki ruchu. Nasz Zespół Szkół te zadania wypełnia między innymi poprzez udział w programach „Trzymaj formę”, „Owoce w szkole” i „Szklanka mleka” i „Czas na zdrowie”.


Promocja zdrowia

      Promocja zdrowego trybu życia jest stale obecna w Zespole Szkół. Nasi uczniowie wiedzę na ten temat czerpią z zajęć lekcyjnych i profilaktycznych. Od kilku lat w naszej szkole jest realizowany program „Trzymaj formę”. Podczas spotkań z pielęgniarką szkolną i koordynatorkami programu uczniowie dowiadują się, w jaki sposób nawyki żywieniowe wpływają na zdrowie i samopoczucie każdego człowieka. Uczniowie aktywnie uczestniczą w dyskusjach na temat zdrowego stylu życia, aktywności ruchowej i kultury spożywania posiłków, przygotowują plakaty tematyczne i biorą udział w konkursach.
      Praktyczne zastosowanie tej wiedzy realizowane jest także poprzez wdrożenie kolejnych programów, w których uczestniczy nasza placówka. „Szklanka mleka” to akcja prowadzona przez Agencję Rynku Rolnego, dofinansowana z budżetu Unii Europejskiej. Program obejmuje uczniów szkoły podstawowej, w ramach którego dzieci otrzymują trzy razy w tygodniu kartonik mleka. Z kolei europejski program „Owoce w szkole”, skierowany do uczniów klas I- III, zapewnia dzieciom bezpłatnie warzywa i owoce do drugiego śniadania. Najnowszy z programów to ”Akademia czystych rąk”, w ramach którego podejmowana jest tematyka higieny rąk. Informacje przekazywane są za pomocą kolorowych quizów, rebusów i ćwiczeń powodują, że zwyczaj mycia rąk staje się nawykiem. Uczniowie w ramach tego programu biorą także udział w konkursach plastycznych.